Przedsiębiorcy z Lubuskiego: jakie macie pytania, doświadczenia w prowadzeniu firmy w swoim województwie? Czy warto?

Województwo lubuskie rozpoczęło kampanię promocyjną pod hasłem „Siła przyciągania”. Strona główna kampanii to investinlubuskie.pl. Województwo kojarzone przez wiele lat głównie z przemysłem przetwórstwa drewna, krajobrazami i czystą przyrodą, chce pokazać swoje nowoczesne oblicze.

Motoryzacja i IT

Dzisiejsze lubuskie to województwo z dynamicznie rozwijającym się przemysłem. Ogromną rolę odgrywa jednak nie tradycyjna branża przetwórstwa drewna, ale branża motoryzacyjna. Ulokowało się tu wiele firm, które produkują m.in. podzespoły do samochodów (takie jak filtry cząstek stałych czy złącza do pneumatycznych układów hamulcowych) oraz pojazdy specjalistyczne (takie jak oczyszczarki płyt lotniskowych). Pięć globalnych koncernów zlokalizowało w regionie swoje zakłady, produkujące części i akcesoria motoryzacyjne. Dostarczają one elementy tłoczone z blachy, deski rozdzielcze i panele drzwiowe największym markom samochodowym.

Lubuskie może też pochwalić się solidnie rozwijającą się branżą IT. Swoje siedziby i centra rozwojowe posiadają tu firmy, które oferują rozwiązania płatnej telewizji cyfrowej i interaktywnej, urządzenia i systemy dla internetu rzeczy, oprogramowanie dla biznesu i systemy biznesowe (ERP, wspomagania zarządzania majątkiem sieciowym), systemy lokalizacji obiektów w czasie rzeczywistym (RTLS). Co ciekawe, zielonogórscy informatycy przy wsparciu naukowców z tamtejszego Uniwersytetu opracowali system kryptograficzny do zastosowań w teleinformatyce, e-usługach i systemach elektronicznego obiegu dokumentów. Opracowują także rozwiązania usprawniające pracę w logistyce dla międzynarodowych przedsiębiorstw handlowych i transportowych oraz w sektorze inżynierii elektronicznej, telematyki i branży kosmicznej.

Co ja z tego będę miał?

Zacznijmy od pieniędzy. Firmy inwestujące w woj. lubuskim mogą wnioskować o zwolnienie z podatku CIT oraz dodatkowe ulgi w ramach podatków lokalnych na okres 7 lat. W ramach funduszy europejskich województwo dysponuje pulą aż 0,9 mld EUR. Są to środki przeznaczone m.in. na dofinansowanie szkoleń dla pracowników, doposażenia miejsca pracy, wsparcie zatrudnienia osób bezrobotnych). Z kolei władze samorządowe ściśle współpracują z przedsiębiorcami i pomagają w dostępie do wiedzy oraz pomocy publicznej.

Województwo rozwija się w szybkim tempie: w ciągu ostatnich 16 lat jego PKB wzrosło ponad dwukrotnie, zaś liczba firm – o blisko jedną trzecią. Mimo to do zagospodarowania wciąż pozostaje ponad 1300 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych, zaś dodatkowymi zachętami do inwestowania są liczne ulgi podatkowe, ułatwiony dostęp do funduszy europejskich i specjalnych stref ekonomicznych.

Województwo lubuskie posiada świetną komunikacją drogową. Graniczy z Niemcami, więc jest połączone z systemem autostrad europejskich. To duże ułatwienie logistyczne dla magazynów i zakładów, mieszczących się na terenie województwa.

A po godzinach…

Województwo lubuskie to ciekawe miejsce do odpoczynku. Jest to jeden z najgęściej zalesionych terenów w Polsce (lasy stanowią ok. 50 proc. terenu). Znajdziesz tutaj ponad 500 czystych jezior i rzek. Popularny mem pyta „A może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?”. Tak naprawdę, chyba jednak lepiej pojechać w Lubuskie. Drogi są dobre, więc gdy ci się zachce do wielkiego miasta, możesz wyskoczyć na kilka godzin do Szczecina, Poznania, nawet do Wrocławia.

Tekst powstał we współpracy z władzami woj. lubuskiego.

http://investinlubuskie.pl

(CBP)